پرسش و پاسخ های متداول
1- چرا جراحی چاقی؟ (برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
BMI مساوی یا بیشتر از 40 را چاقی درجه سه یا چاقی مفرط اطلاق می‏کنند. مبتلایان به چاقی مفرط از عوارض و بیماری های مختلفی رنج می برند و ریسک بسیار بالاتری برای ابتلا به بیماری های مانند دیابت، چربی خون بالا، فشار خون بالا، سکته مغزی، سکته قلبی و ... دارند. درمان این بیماران به سختی از طریق رژیم غذایی و ورزش با یا بدون درمان دارویی میسر می شود و مسلماً نتایج درمان در طولانی مدت مأیوس کننده‏ تر است بطوری که میزان عود برای درمان‏های غیر جراحی چاقی تا 90٪ گزارش شده است. بنابراین اگر فرد مبتلا به چاقی مفرط باشد از آن رو که ممکن است به هر یک از بیماری هایی که در بالا ذکر شد مبتلا شده باشد و اگر نه ممکن است در آینده نزدیک مبتلا شود، نیاز است تا با درمان جراحی به وزن مطلوب برسد. اما باید متذکر شد که درمان جراحی تنها یک روش کمکی برای کاهش وزن است و بیمار متعهد است تا آخر عمر از رژیم غذایی مناسب و افزایش فعالیت بدنی (پیاده روی روزانه) پیروی نماید تا به وزن قبل از جراحی بازگشت نکند.
2- مسیر و اقدامات لازم جهت انجام جراحی چاقی چیست؟(برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
جهت انجام عمل جراحی در مرکز درمان چاقی تهران ، بیمار لازم است اقدامات مهمی را قبل از عمل انجام دهد . ثابت شده است که انجام این اقدامات قبل از عمل جراحی و انجام مشاوره های لازم نتیجه عمل جراحی را بسیار بهتر می نماید.
اقدامات لازم جهت انجام جراحی چاقی را می توان به چند مرحله تقسیم کرد.
می توانید با کلیک بروی اینجا به طور مفصل مراحل را مشاهده نمائید.
3- تغذیه بعد از جراحی چاقی چگونه باید باشد؟(برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)

دنبال کردن توصیه های تغذیه ای بعد از جراحی چاقی برای کاهش مشکلات بعد از جراحی و بهبود سریعتر بیماران جراحی شده بسیار مهم است و کمک می کند تا عادات غذایی خود را تغییر داده و به کاهش وزن مورد انتظار دست یابند.

شما جراحی چاقی شده اید به این معنا که معده شما کوچکتر از قبل شده است. این امر باعث می شود تا تغییراتی در دریافت غذایی شما بوجود آید. برای همین شما باید وعده های غذایی به مقدار کم و با دفعات بیشتر میل نمایید. پیروی کردن از این دستورالعمل غذایی بسیار مهم است چرا که به شما کمک می کند تا بدانید چه نوع غذاهایی و به چه مقدار را مجاز هستید در هر وعده غذایی مصرف کنید و در نهایت از چه نوع غذایی هایی باید پرهیز نمایید.

دستورالعمل غذایی بعد از جراحی شامل 3 مرحله است :

4- بعد از جراحی معمولا چقدر وزن کم می شود؟(برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
کاهش وزن بستگی به وزن قبل از عمل و ویژگی های بدنی و عادات رفتاری فرد و میزان پایبندی فرد به دستورات بعد از عمل (رژیم و ورزش) می باشد اما تحقیقات و تجربه ها نشان داده است به طور میانگین، افراد تقریبا 60 تا 75% وزن اضافی خود را بعد از عمل کاهش می دهند مثلا اگر فردی 60 کیلو اضافه وزن داشته باشد تقریبا 42 کیلو کم می کند.
5- بعد از عمل جراحی چه قدر طول می کشد که به کار و زندگی برگردیم؟(برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
مدت بستری در بیمارستان متغیر است و از 2 روز تا یک هفته می باشد. بعد از بستری اکثر بیماران می توانند به کار های روزمره خود برسند. بیماران بعد از 10 روز الی 3 هفته می توانند به کار خود برگردند و البته این بستگی به فرد و شغل وی دارد.
6- آیا بعد از عمل ممکن است ریزش مو پیدا کنیم؟(برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
هر زمانی که کاهش وزن سریع در بدن به وجود آید ( چه از طریق جراحی و چه سایر روش ها) ممکن است با ریزش مو مواجه شوید. این مشکل از 3 ماه تا یک سال بعد از جراحی ممکن است به وجود آید. البته این مسئله موقتی است و شدت در افراد مختلف، متفاوت است. موی ریخته شده ، باز خواهد گشت. مصرف پروتئین را افزایش داده و مکمل های ویتامینی روزانه را فراموش نکنید. مصرف روغن تخم کتان برای موهایتان بسیار مفید است . بعضی شامپوهای ضد ریزش مو موجود در داروخانه ها می تواند استفاده شود. در مواردی که این مسئله باعث نگرانیتان شود به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید.
7- بعد از جراحی ، چه موقع می توان به فعالیت جنسی سابق برگشت؟(برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
شما بعد از عمل جراحی هر زمان که به احساس راحتی و تندرستی رسیدید می توانید به فعالیت جنسی خود بازگردید. معمولا تقریبا 3 هفته بعد از عمل افراد به فعالیت جنسی خود باز می گردند.
8- آیا عمل حلقه معده قابل برگشت است؟(برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
حلقه معده عملی است که در آن قابلیت بازگشت به حالت اول وجود دارد. زمانی که جراح نیاز ببیند که حلقه باید خارج شود با یک عمل جراحی ساده این کار انجام می شود.
9- آیا عمل بای پس معده قابل برگشت می باشد؟(برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
عمل بای پس معده در شرایط اضطراری و مواقعی که چاره ای جز آن نباشد قابل برگشت است. این کار نیاز به جراح ماهر و با تجربه دارد. عمل برگشت بای پس به ندرت انجام می پذیرد لذا بیماران باید با این تفکر این عمل را انجام دهند که قصد بازگشت نخواهند داشت.
10- آیا عمل اسلیو گاسترکتومی قابل برگشت می باشد؟(برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
خیر. در عمل اسلیو قسمت ذخیره ای معده از بدن خارج می شود و امکان برگشت آن وجود ندارد.
11- چرا قبل از عمل باید آندوسکوپی معده انجام شود؟(برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
انجام آندوسکوپی معده جزء پروتکل اقدامات قبل از جراحی است که در کلیه مراکز معتبر جراحی چاقی در جهان به صورت روتین برای کلیه بیماران قبل از جراحی الزامی است. اطلاعاتی که از آندوسکوپی به دست می آید بسیار مهم و کارآمد است و بر انتخاب صحیح نوع عمل جراحی تأثیرگذار است. اگر معده ، باکتری هلیکوباکتر داشته باشد قبل از عمل باید درمان شود. اگر شواهدی از دیسپلازی یا سرطان معده دیده شود نوع عمل جراحی بیمار ممکن است تغییر کند. مشکلاتی مثل هرنی هیاتال بر انتخاب نوع عمل جراحی تأثیرگذار است. بعضی اشکالات آناتومیکی که از طریق آندوسکوپی تشخیص داده می شود ممکن است در حین عمل جراحی چاقی توسط جراح قابل رفع باشد که لازم است قبل از عمل جراح به وسیله آندوسکوپی از این نقائص مطلع شود.
12- آیا قبل از عمل جراحی نیاز است که موقتاً رژیم خاصی برای کاهش وزن بگیریم؟(برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
قبل از انجام جراحی و در زمانی که بیمار مشغول انجام بررسی های روتین است (مشاوره غدد، انجام آزمایش خون ، آندوسکوپی ، مشاوره روانپزشکی و ...) یک رژیم خاصی به بیمار داده می شود. هدف این رژیم این است که مقداری از وزن بیمار کمتر شود تا عمل جراحی راحت تر صورت بگیرد. اگر حجم کبد کمتر شود میدان دید و کار جراح بازتر می شود و جراحی راحت تر انجام می شود. لذا توصیه می کنیم این رژیم را رعایت کنید. این رژیم یک رژیم کم کالری و پر پروتئین است که توسط متخصص تغذیه تجویز می شود.
13- آیا آزمایشات خونی قبل از عمل ضروری است؟(برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
بلی . قبل از عمل جراحی ، آزمایش کامل خونی انجام می شود تا هرگونه اختلالات از جمله کم خونی ، پرکاری و کم کاری تیروئید، کمبود آهن ، کمبود ویتامین ها و مواد معدنی و ... شناسایی و درمان شود. نتایج آزمایشات توسط فوق تخصص غدد و جراح تیم بررسی می شود. لازم به ذکر است این آزمایشات به صورت روتین در کلیه مراکز معتبر جراحی چاقی در جهان نیز الزامی است.
14- اگر عمل جراحی انجام بدهم و لاغر بشوم آیا مثل سابق می توانم پرخوری کنم و ورزش نکنم؟(برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
خیر. بعد از عمل جراحی پروسه ای شروع می شود که موفقیت آن بستگی به همکاری بیمار با تیم پزشکی دارد. این تفکر که عمل می کنیم ، لاغر می شویم و می توانیم مثل سابق هرچیزی که دوست داشته باشیم به هرمیزان بخوریم و ورزش نکنیم ، تفکر اشتباهی است. بعد از عمل بیمار باید تابع تیم درمانی خود باشد و ورزش منظم داشته و از پرخوری پرهیز کند تا به بهترین نتیجه برسد. البته لازم به ذکر است که بعد از عمل جراحی اشتهای بیمار بسیار کم شده و ولع غذا خوردن نسبت به قبل بسیار کم می شود و طبیعی است عادت های بد غذایی برطرف می شود و در جراحی اسلیو و بای پس که حجم معده کم می شود ، بیمار مثل سابق نمی تواند پرخوری کند. بیمارانی که حلقه معده می گذارند باید از خوردن مایعات پر کالری مثل شکلات ، بستنی ، نوشابه و ... پرهیز کنند چرا که باعث کاهش موفقیت عمل می شود.
15- طول مدت زمان جراحی چقدر است؟(برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
طول عمل جراحی بسته به نوع جراحی و فرد مختلف است. عمل حلقه معده زمان کمتری نیاز دارد ( نیم ساعت تا یک ساعت) و عمل جراحی بای پس زمان بیشتری نیاز دارد (تا 2 ساعت) . گاهی حین عمل جراحی اقدام دیگری نیاز است صورت بگیرد مثلا برداشتن کیسه صفرا یا ترمیم فتق که به زمان عمل اضافه می شود. البته زمان ریکاوری هم جدا در نظر گرفته می شود که تقریبا 15 دقیقه تا نیم ساعت است.
16- آیا ممکن است عمل لاپاروسکوپی به جراحی باز تبدیل شود؟(برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
در موارد نادری ممکن است ادامه عمل جراحی به روش لاپاروسکوپی میسر نباشد و پزشک برای جلوگیری از خطر و ادامه کار نیاز ببیند که شکم را باز کند. این کار مطمئنا به صلاح بیمار است و بیمار باید قبل از عمل این نکته را بداند.
17- آیا ممکن است نوع عمل جراحی حین عمل تغییر کند؟(برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
بله. در موارد نادر جراح حین عمل تصمیم می گیرد نوع عمل جراحی را تغییر دهد. مثلا زمانی که اندازه کبد بسیار بزرگ باشد و میدان عمل برای جراح را تنگ کرده باشد. این کار مطمئنا به صلاح بیمار است و بیمار باید این ریسک را قبل از عمل بپذیرد.
18- آیا بعد از عمل، پوست افتادگی پیدا می کند؟(برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
بعد از هر کاهش وزن سریع ممکن است پوست افتادگی پیدا کند. این مشکل در افراد مختلف و سنین مختلف متفاوت است. افراد جوان تر و کسانی که ورزش می کنند کمتر دچار این حالت می شوند. توصیه می کنیم ورزش بعد از عمل جراحی به صورت منظم انجام شود و مکمل های ویتامینی مصرف شود. در مواردی نیاز به مداخله جراح پلاستیک می باشد که تیم درمانی کلینیک شما را راهنمایی خواهد کرد.
19- از اولین مراجعه تا تاریخ عمل معمولا چقدر فاصله است؟(برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
در اولین مراجعه شرح حال و معاینه صورت می گیرد و اگر بیمار معیارهای جراحی را داشته باشد سایر بررسی ها صورت می گیرد. این بررسی ها شامل مشاوره روان پزشکی ، مشاوره غدد، مشاوره تغذیه، مشاوره گوارش ، سونوگرافی ، آندوسکوپی ، آزمایشات خونی ، مشاوره روان شناس (در صورت لزوم) و تکمیل فرم های رضایت نامه می باشد که در بهترین حالت حداقل 1 ماه طول می کشد. لذا بیماران باید صبور باشند و ثابت کنند که اهل پیگیری هستند چرا که بیمارانی که نتوانند بعد از عمل پیگیری کنند کاندید مناسبی برای جراحی نیستند.
20- سونوگرافی قبل از عمل چه الزامی دارد؟(برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
سونوگرافی قبل از عمل جزء پروتکل روتین جراحی چاقی در همه ی کشور ها می باشد. بعضی بیماری ها و مشکلات مثل سنگ کیسه صفرا در سونوگرافی مشخص می شود که جراح با دیدن جواب سونوگرافی تصمیم می گیرد در حین جراحی اقدام به رفع مشکل ( مثلا برداشتن کیسه صفرا) کند. لذا انجام آن برای همه بیماران الزامی است.
21- افرادی که دیابت دارند و انسولین تزریق می کنند آیا می توانند عمل جراحی کنند؟(برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
بله. در این افراد به میزان بسیار چشمگیر حتی بیش از 90 % بعد از عمل، دیابت برطرف می شود یا بهبود می یابد. در بسیاری از بیماران در اولین هفته ها پس از عمل جراحی نیاز به انسولین از بین میرود.
22- آیا مصرف نوشیدنی های حاوی الکل بعد از جراحی چاقی مجاز است؟(برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
پاسخ این سوال منفی است. چرا که به دلیل کاهش حجم معده میزان جذب الکل در معده زیاد شده و زمان آن کاهش می یابد بنابراین با مقدار بسیار کمی الکل فرد دچار اختلال هوشیاری و مستی خواهد شد و در مواردی موجب شوک می شود و بیماران باید بشدت از مصرف الکل بپرهیزند چرا که برای سلامتی اشان خطرناک است.
23- آیا مصرف چای بعد از عمل جراحی چاقی مجاز است؟(برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
چای چه نوع معمولی و چه چای سبز را چه بصورت گرم و چه بصورت آیس تی می توان بعد از جراحی استفاده نمود ولی توصیه می شود چای معمولی بصورت کم رنگ استفاده شود.
24- آیا مصرف قهوه و نسکافه بعد از عمل جراحی چاقی مجاز است؟(برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
مصرف قهوه و نسکافه بعد از جراحی بعلت داشتن کافئین به هیچ عنوان توصیه نمی شود و باعث سوزش معده و ترش کردن و افزایش حالت تهوع خواهد شد.
25- آیا مصرف نوشابه های انرژی زا بعد از عمل جراحی چاقی مجاز است؟(برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
نوشابه های انرژی زا چیزی نیستند جز نوشابه های معمولی با مقدار قند بسیار بالاتر و از آنجا که مصرف مایعات حاوی قند بعد از جراحی باعث افزایش حالت تهوع و در بیماران بای پاس معده باعث سرگیجه، تعریق و احساس غش می شود به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
26- آیا مصرف آب میوه های صنعتی بعد از عمل جراحی چاقی مجاز است؟(برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
مصرف آب میوه های صنعتی بعلت داشتن قند مصنوعی باعث ناراحتی افراد جراحی شده خواهند شد و نباید استفاده شود.
27- آیا مصرف و نوشابه های گاز دار چه معمولی چه رژیمی بعد از عمل جراحی چاقی مجاز است؟(برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
نوشابه های گاز دار باعث بلع هوا در معده کوچک شده افراد جراحی شده برای چاقی خواهند شد که علاوه بر افزایش حالت تهوع و سوزش سر دل باعث افزایش حجم معده نیز خواهند شد و به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
28- آیا معده ی من مدتی بعد از جراحی چاقی بزرگ می شود ؟ (برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
طی جراحی های چاقی معده بین 70 تا 80 درصد کوچک شده و بازگشت این ابعاد حداکثر تا 10 درصد و در موارد نادر می باشد. لذا اگر احساس می کنید که خوردن مایعات یا غذا برای شما راحت تر از هفته های اول پس از عمل شده نگران گشاد شدن معده نباشید. اما وجود ریزه خواری و مصرف مواد پرکالری می تواند در بلند مدت باعث توقف کاهش وزن و افزایش تدریجی وزن شود.
29- چه زمانی میتوانم رژیم مایعات را قطع کنم ؟ (برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
از روز اول تا روز دوم بعد از عمل استفاده از مایعات شفاف ضروری بود و پس از آن تا دو هفته پایه رژیم غذایی شما رژیم مایعات صاف شده است. پس از آن تا حداقل پایان ماه اول پس از عمل باید مایعات میکس شده و پوره و نیمه جامد (جزئیات در برنامه غذایی قرار داده شده روی سایت موجود است) مصرف شود. این رژیم مایعات و غذای نیمه جامد لازم است برای بعضی از افراد تا سه ماه ادامه پیدا کند. دستور شروع مصرف غذای جامد و نشستن سر سفره خانواده در ویزیت پیگیری حضوری یک ماه یا سه ماه پس از عمل داده می شود.
30- آیا کوفتگی و درد پاهایم بعد از عمل طبیعی است ؟! راهکار رفع این درد چیست ؟ (برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
در بعضی از افراد در هفته ها یا ماه های پس از عمل جراحی کوفتگی یا درد یکی یا هر دو اندام تحتانی رخ می دهد. معمولا در این افراد با مصرف یک تا چهار هفته مصرف مکمل کلسیم و ویتامین دی دردها کاملا بهبود پیدا می کند.
31- آیا گز گز و بی حسی پاهایم بعد از عمل طبیعی است ؟! راهکار رفع این درد چیست ؟ (برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
طی چند هفته پس از جراحی در بعضی از افراد احتمال بروز گزگز و بی حسی اندام تحتانی (ران) وجود دارد که در قالب موارد به علت وجود باقی مانده های داروی بیهوشی و گاز شکمی است که حین عمل استفاده می شود. با دفع به تدریج باقی مانده های گاز از بدن این احساس بهتر می شود. مبادرت به پیاده روی روزانه و مصرف مکمل های خوراکی و تزریقی باعث تسریع روند بهبودی می شود.
32- آیا یبوست بعد از عمل طبیعی است ؟ (برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
احساس وجود یبوست پس از عمل به دو صورت کاهش دفعات اجابت مزاج و کاهش حجم و سختی دفع بروز پیدا می کند. اولی (کاهش دفعات) به علل عدم مصرف غذای جامد می باشد و لذا باقی مانده چندانی از غذا جهت دفع تولید نمی شود اما در صورت وجود سختی در اجابت مزاج داروهای حجم دهنده و روان کننده استفاده می شود.
33- دفع بلغم پس از عمل بای پس چیست ؟ (برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
پس از جراحی بای پاس در هفته ها و ماه های اول پس از عمل دفع بلغم امکان پذیر بوده و جای نگرانی ندارد و پس از مدتی رفع می شود. در صورت ادامه با اصلاح برنامه غذایی بهبود پیدا می کند. در صورت وجود رگه های خون روشن یا تیره فورا به پزشک خود برای معاینه و بررسی مراجعه کنید. احتمال اینکه منشا این خونریزی مستقیما به علت جراحی باشد بسیار نادر است.
34- من بعد از عمل بای پس دچار اسهال شده ام راهکار چیست ؟ (برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
در گروه جراحی های بای پس به علت ایجاد محدودیت جذب در دستگاه گوارش و کاهش جذب چربی ها احتمال وجود اسهال یا اسهال چرب تا چند ماه پس از عمل وجود دارد و معمولا به خودی خود یا با اصلاح برنامه غذایی بهبود پیدا می کند.
35- درمان غذایی یبوست بعد از عمل چیست ؟ (برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
در وهله اول باید مشخص شود که آیا یبوست شما حقیقی ( یبوست بعد از عمل ) است یا کاذب.
اگر سه تا شش ماه از عمل شما گذشته و یبوست دارید برای رفع آن از شلغم به صورت خام یا پخته، توت فرنگی، آلو، انجیر، لواشک (در صورتی که ریفلاکس ندارید) استفاده کنید. یادتان باشد شما در این مرحله مجاز به دریافت فیبر مضاعف از سبزیجات (بیش از حد تعیین شده در رژیم) یا استفاده از سبوس برنج، گندم و جو نیستید.
36- مکمل های پروتئینی یا پورد پروتئین بعد از عمل را چگونه مصرف کنم ؟ (برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
مکمل پروتئینی که بعد از عمل تجویز می شود در حکم دارو بوده و با هدف پیشگیری از تحلیل و تجزیه پروتئین های ساختاری و عضلات ( پودر پروتئین ،مکمل پروتئین ) تجویز می شود. برای مصرف این پودر مطابق دستور رژیم مقدار مشخص روزانه را در یک لیوان آب حل کنید و با کمک شکر خود پروتئین یا مخلوط کن، این نوشیدنی را رقیق و یک دست کنید. در صورتیکه مصرف یک جای این حجم از مکمل برای تان سخت است می توانید آن را به مرور و در طول روز بنوشید.
37- آیا می توانم بعد از عمل آدامس بجوم ؟ (برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
جویدن آدامس به دلیل تحریک ترش بزاق و اسید معده در افردی که تحت جراحی چاقی قرار گرفته اند به خصوص هفته ها و ماه های پس از عمل به دلیل وجود کم و زیاد ریفلاکس و تهوع حداقل تا ماه سوم پس از عمل توصیه نمی شود. علاوه بر این زمانی که مصرف آدامس را شروع می کنید حتما با دهان بسته آدامس بجوید و مدت زمان جویدن را طولانی نکنید و با معده خالی هم آدامس نجوید.
38- ورزش و فعالیت بدنی پس از عمل در چه حدود و به چه صورت باید انجام شود ؟ (برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
پروسه انجام فعالیت بدنی منظم پس از جراحی چاقی امری لازم و ضروری است اما باید با روند و ترتیب منطقی شروع شده و افزایش پیدا کند. بدین ترتیب که ۵ الی ۱۰ روز بعد از ترخیص از بیمارستان فعالیت بدنی در حد پیاده روی «روزانه« رو تردمیل یا در فضای باز شروع شده و ۲۰ تا ۶۰ دقیقه (بسته به توان فرد و توصیه پزشک) شروع شود. سپس از یک و نیم ماه بعد از عمل بهتر است سه روز در هفته را به فعالیت در آب و شنا اختصاص داد. البته در این زمان تا شش ماه شیرجه زدن در آب کاملا ممنوع است و ۴ روز دیگر هفته پیاده روی طبق رویه قبل ادامه پیدا کند. بعد از ۴ الی شش ماه باشگاه رفتن و ورزش در باشگاه با شدت متوسط و کم بلامانع است.

موارد غیرمجاز ورزشی:

۱. وزنه زدن و بلند کرن اجسام سنگین تا بیش از یک و نیم کیلو تا پایان ماه چهارم
۲. شنا، استخر، جوکزی زیر یک و نیم ماه
۳. ورزش های اختصاصی شکم و ورزش هایی که غیر مستقیم به شکم فشار وارد می کند مانند دوچرخه، دویدن، وزن زدن، بالا و پایین پریدن و... تا ماه چهارم یا ششم بعد عمل
۴. ورزش های سنگین مثل زومبا، کار با دستگاه و وزنه های متوسط تا سنگین، اسپینینگ حداقل تا شش ماه بعد عمل و پیلاتس و تی آر ایکس و ایروبیک حداقل تا ۴ ماه بعد عمل (مگر در صورتیکه پزشک متخصص مرکز توصیه دیگری برای شخص شما داشته باشد.)
39- بعد از عمل چقدر باید وزن کم کنم؟ (برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
کاهش وزن بعد از عمل برای عموم افراد عدد و مقدار مشخصی ندارد و این کاهش باید برای هر فرد بسته به وزن پیش از عمل وی در صد و حجم توده چربی و شیوه زندگی و نوع عمل در ویزیت های پیگیری و حضورا مشخص شود چون لازم است فرد حتما توسط دستگاه «این بادی» آنالیز گردد. پس لطفا نگران اینکه چرا من 10 کیلو در یک ماه کم کردم و فلانی 20 کیلو نباشید!!!
40- آیا لازم است حتما قبل عمل رژیم بگیرم؟ (برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
بله لازم است. چون:
١.لازم است قبل عمل حجم کبد تا حدی جمع و جور شود تا در حین جراحی جلوی دید و دسترسی تیم جراحی را نگیرد.
٢.هر قدر قبل از عمل وزن کم کنید، ریسک های احتمالی عمل پایین آمده و همچنین بعد از جراحی بهتر وزن کم می کنید.
٣.همکاری شما برای کاهش وزن پیش از عمل نشانگر همین همکاری و مستقیما میزان موفقیت بعد از عمل است.
41- آیا لازم است بعد از عمل پودر پروتئین مصرف کنم؟ (برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
بله حتما لازم است که "طبق تجویز" و مطابق رژیم های بعد از عمل و که روی سایت مرکز موجود است از هفته اول بعد از عمل تا حداقل هفته 6 از پودر پروتئین استفاده کنید چون در این مدت به عکل کاهش وزن زیاد در زمان کوتاه بدن تر و خشک را با هم سوزانده و علاوه بر بافت چربی، پروتئین های ساختاری (عضلات و ...) سوخته و تحلیل می رود و باعث علائمی چون احساس سرما، ضعف و افتادگی و ... می شود. در ضمن در این مدت با توجه به مایع بودن رژیم غذایی، احتمال اینکه بتوانید همه پروتئین مورد نیاز خود را از طریق غذا بگیرید، بسیار پایین است.
در صورت عدم لزوم مصرف یا دستور متفاوت مصرف نسبت به انچه که در سایت آمده، حتما قبل عمل توسط تیم پزشکی مرکز راهنمایی خواهید شد.
42- جراحی بای پس و مینی بای پس چه تفاوتی دارند؟ (برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
جراحی بای پس و مینی بای پس از یک قاعده کلی ایجاد محدودیت در حجم غذای مصرفی و محدودیت در جذب غذای مصرفی به طور همزمان پیروی می کنند و تفاوت آن ها در تکنیک انجام عمل جراحی می باشد. هم چنین طولی از روده کوچک که در دو عمل جراحی از مسیر گوارشی خارج می شود و غذا از آن عبور نمی کند نیز در این دو عمل متفاوت است. هر چند که به صلاحدید تیم جراحی این تغییرات طول در افراد مختلف ممکن است تفاوت های اندکی داشته باشد. بنابراین بای پس و مینی بای پس در اصل با هم تفاوت خاصی ندارند و تفاوت آنها در جزییاتی است که توسط تیم پزشکی احساس می شود نه بیمار. (کلمه مینی قبل از بای پس به معنی خلاصه و کوچکتر بودن عمل نیست).
43- تفاوت جراحی اسلیو و بای پس چیست ؟ (برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
این دو عمل جراحی دارای ماهیت اثربخشی متفاوتی هستند و در نتیجه اثرات و عوارض کوتاه مدت و بلند مدتی دارند. لذا پرسش بهتر یا بدتر بودن این ها نسبت به هم معنا ندارد و از آنجا که در بلند مدت از نظر میزان عوارض و میزان کاهش وزن پایدار و میزان برگشت پذیری بسیار شبیه یکدیگر می باشند، بنابراین از این نظر هم تفوت خاصی نخواهند داشت اما انتخاب اینکه شما تحت کدام جراحی قرار بگیرید بر اساس نتایج مشاوره های تخصصی وزن ، BMI، درصد توده چربی بدن، شیوه زندگی، آندوسکوپی و وضعیت معده و در نهایت مهارت و صلاحدید تیم جراحی تعیین می شود. در مرکز درمان چاقی تهران تمام تکنیک های جراحی با آمار بسیار بالای بیش از 300 عمل در سال انجام می شود.
44- چرا بعد از جراحی دچار ضعف هستم و مدام دست و پایم می لرزد؟ (برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
یکی از اصلی ترین دلایل چنین ضعف هایی عدم کفایت تغذیه ای از نظر پروتئین و مصرف بیش از حد قندهای ساده، آب میوه، قند، نبات، نقل، پولکی، اسمارتیز (دراژه شکلاتی) شکر و خلاصه هر نوع قند ساده دیگری است که حجم و اندازه کوچکی دارد و به نظر شما ناچیز می رسد. این قندهای ساده قند خون را بالا برده و در پاسخ انسولین به مقدار زیاد ترشح می شود که مجددا قند پایین آمده و علایم ضعف و گرسنگی شدید ظاهر می شود. در این حالت شما دوباره سراغ قندها می روید و این سیکل معیوب ادامه پیدا می کند.
45- آیا ترش کردن، ریفلاکس ، معده درد و استفراغ پس از عمل طبیعی است تا چه زمانی ممکن است این حالات را داشته باشم ؟ (برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
ترش کردن و ریفلاکس پس از عمل جراحی در زمان های متفاوت معانی مختلفی دارد. در بازه چند هفته پس از عمل جراحی وجود ریفلاکس، ترش کردن و تهوع عمدتا به دلیل وجود التهاب در معده و حساس بودن این بافت به مواد غذایی وارد شده به آن به خصوص مواد غذایی جامد می باشد. این امر در صورت شروع زودهنگام غذاهای با قوام نیمه جامد و جامد مثل حلیم یا گوشت تکه ای و... اتفاق می افتد و حتی یک بار ناخنک زدن یا چشیدن این غذاها نیز می تواند باعث ترش کردن شود.
دراز کشیدن یا لم دادن بعد از غذا یکی دیگر از علل اصلی ریفلاکس به خصوص در ماه های اول بعد از عمل است. توصیه می شود حداقل تا یک ساعت بعد از خوردن غذا دراز نکشید و لم ندهید.
حدود یک ماه بعد از عمل که خوردن غذاهای با قوام جامد شروع می شود، به هیچ وجه نیم ساعت قبل یا بعد از غذا آب و مایعات مصرف نکنید.
مصرف بیش از حد چای و قهوه، شکلات به خصوص شکلات تلخ، نسکافه، سیگار کشیدن و... یکی دیگر از علل ریفلاکس است.
خوب نجویدن غذا (هر لقمه کمتر از 10 بار) و قورت دادن آن با تکه های بزرگ می تواند باعث ترش کردن و دل درد شود.
حرف زدن موقع غذا خوردن و جویدن آدامس نیز به دلیل وارد شدن هوا به معده می تواند این حالت را تشدید کند.
استفاده از آب میوه ها و میوه های اسیدی مثل آب پرتقال در بعضی از افراد می تواند باعث ایجاد ریفلاکس تا چند روز شود.
46- به چه دلیل و چگونه باید از جوراب واریس استفاده کنم ؟ (برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
استفاده از جوراب واریس در حین و روزهای پس از عمل جراحی باعث کاهش ریسک ترومبوز وریدهای عمقی و آمبولی می شود. اما بزرگترین فاکتور کمک کنده به جلوگیری از وقوع این حوادث شروع هر چه سریع تر فعالیت بدنی نظیر پیاده روی، تکان داده پاها و .... است. لذا اگر در روزهای پس از ترخیص از بیمارستان فعالیت بدنی و پیاده روی مناسبی دارید می توانید به مرور جوراب واریس را کنار بگذارید.
استفاده از جوراب واریس در هفته اول پس از عمل به پیشگیری از بروز آمبولی و ترومبوز وریدی کمک کرده و در صورتیکه 24 ساعته پوشیده شود بهتر است و اگر قصد درآوردن آن را دارید بهتر است ابتدا روزها و سپس 24 ساعته حذف کنید.
47- آیا پس از عمل جراحی پوست بدنم دچار افتادگی می شود ؟ (برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
افتادگی پوستی پس از عمل جراحی چاقی مختص این عمل نمی باشد و در تمام موارد کاهش وزن چشمگیر در مدت کوتاه قابل رخ دادن است. در مورد عمل های جراحی چاقی این افتادگی در ماه های سوم پس از عمل شروع شده و در بازه 6 ماهگی به چشم می آید. بهترین راه حل پیشگیری از این موقعیت مصرف مناسب مایعات پس از عمل و شروع به موقع و ادامه ورزش منظم است. شنا در آب بهترین ورزش برای این وضعیت است که یک و نیم ماه پس از عمل می توانید این ورزش را شروع کنید. در ضمن اگر پورد پروتئین تان را مطابق دستور مصرف کرده، افت عضلانی کمتر داشته و این امر به جلوگیری از افتادگی شدید کمک می کند. در صورت رعایت نکات ذکر شده و وجود افتادگی خفیف با استفاده از دستگاه آر اف می توان این افتادگی ها را رفع کرد و در موارد افتادگی شدید نیاز به جراحی پلاستیک خواهد بود.
48- آیا پس از عمل جراحی پوست صورتم دچار افتادگی می شود ؟ (برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
افتادگی پوست صورت پدیده ای است که در دوره سه ماه پس از عمل کاملا قابل مشاهده خواهد بود اما در صورت انجام این دو مورد می توان از پیشرفت آن پیشگیری کرده و آن را کاملا درمان کرد.
مورد اول مصرف مناسب مایعات و انجام تواما 10 تا 12 جلسه آر اف بر روی صورت و گردن است. این درمان در بیش از 95 درصد موارد باعث رفع کامل افتادگی و ناهمگونی های ناشی از کاهش وزن، در صورت می شود.
49- داروی پنتوپرازول یا پنتازول چیست و به چه دلیل برای من تجویز شده است ؟ (برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
داروی پنتوپرازول یک آنتی اسید قوی و مناسب جهت پیشگیری و درمان ریفلاکس و تهوع های پس از عمل می باشد. در صورتی که این دارو پیش یا پس از عمل در بیمارستان برای شما تجویز شده به هیچ عنوان حتی پس از بهبودی کامل ریفلاکس آن را قطع نکرده و تا آخرین عدد قرص نسخه شده آن را مصرف کنید.
50- آیا پس از عمل قدم کوتاه یا بلند می شود ؟ (برای مشاهده پاسخ کلیک کنید)
در صورتیکه در اندازه گیری های پیش و پس از عمل متوجه تغییرات یک یا چند سانتی متری در قد خود شدید نگران کاهش یا افزایش قد خود نباشید. بروز تغییرات قد آن هم در مدت کوتاه حتی یک سال پس از عمل امکان پذیر نیست. در اغلب موارد بروز چنین تغییرانی ناشی از خطاهای اندازه گیری یا تغییرات ظاهری (حجم و آرایش موها، نحوه ایستادن و...) می باشد.

مرکز درمان چاقی تهران
بزرگترین و پیشرفته ترین مرکز درمان چاقی ایران

عضویت در خبرنامه :

اطلاعات تماس

مرکزدرمان چاقی تهران

آ آدرس :
تهران میدان ونک ابتدای خیابان صانعی ساختمان 41 طبقه 4

ت تلفن :
02188779110
09124545451

02188656681

لطفا جهت دریافت وقت ملاقات روزهای زوج از ساعت 11 الی 14 تماس حاصل فرمایید

ف فاکس :
02188778164

ش شبکه های اجتماعی :

فیسبوک   یوتیوب     لینکدین