تاثیر برنامه های آموزش فردی دیابت نوع 2 در نتایج بالینی در ماه رمضان

هدف این مقاله  تعیین این نکته است که  آیا آموزش انفرادی قبل از ماه رمضان باعث ایجاد گرفتن روزه ای امن و سلامت در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 میشود یا خیر؟

روش بررسی این مقاله به این صورت بود که بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 که به کلینیک های خود در مصر،اردن ،ایران و عربستان سعودی مراجعه کرده بودند و اظهار داشتند که می خواهند در طول ماه رمضان در سال 1393 روزه بگیرند وارد مطالعه شدند.

و از این بین 12 کلینیک در این کشورها بررسی شدند.

برنامه های آموزش داده شده به افراد شامل نوع و میزان وعده های غذایی،فعالیت بدنی ،کنترل دقیق قند خون و همچنین عوارض متابولیک بود که در صورتی که فرد بصورت اورژانسی دچار آن میشد چه اقداماتی را انجام دهد.

774 نفر شرایط آموزش را دیدند که ازین بین تنها  515 نفر آموزش ها را دریافت کردند و 259 نفر مراقبت های معمول خود را ادامه دادند.

آن دسته از بیمارانی که آموزش ها را دریافت کردند پس از انجام برنامه اظهار داشتند که بسیار دقیق تر نسبت به گذشته قند خون خود را کنترل کرده(روزی 2 نوبت ) و اطلاعاتشان نسبت علائم و نشانه های افت و کاهش قند خون بهبودی پیدا کرده است.

آن دسته ازافرادی که آموزش ها را دریافت کرده و بدان عمل کرده بودند شاخص توده ی بدنی شان پس از ماه رمضان کاهش یافته بود و هم چنین هموگلوبین گلیکوزیله شان افت پیدا کرده بود این در  مقایسه با کسانی است که عادات معمول خود را ادامه داده بودند.

بسیاری از افت قندهای خفیف و متوسط در افرادی که آموزش دیده بودند نسبت به افرادی که برنامه های معمول را ادامه میدادند دیده شد و همچنین در برخی گزارش ها افت قندهای شدید نیز گزارش شده است.

در پایان میتوان به این نکته اشاره کرد که در صورتی که به افراد مبتلا به دیابت نوع 2 در رابطه با ماه رمضان و روزه داری آموزش داده شود میتوانند به کاهش وزن،کاهش قند گلیکوزیله دست پیدا کنند و همچنین روزه داری ایمن تری را داشته باشند.

 

مرکز درمان چاقی تهران
بزرگترین و پیشرفته ترین مرکز درمان چاقی ایران

عضویت در خبرنامه :

اطلاعات تماس

مرکزدرمان چاقی تهران

آ آدرس :
تهران میدان ونک ابتدای خیابان صانعی ساختمان 41 طبقه 4

ت تلفن :
02188779110
09124545451

02188656681

لطفا جهت دریافت وقت ملاقات روزهای زوج از ساعت 11 الی 14 تماس حاصل فرمایید

ف فاکس :
02188778164

ش شبکه های اجتماعی :

فیسبوک   یوتیوب     لینکدین