فیبروز بافت چربی امنتوم و مقاومت به انسولین در چاقی مفرط

 

التهاب مزمن بافت چربی سفید امری مزمن بوده که در افراد مبتلا به چاقی بیشتر شیوع دارد, این پروسه التهابی در افراد چاق باعث رسوب بینابینی پروتئین های تولید کننده فیبر در بافت چربی به عنوان یک عامل تخفیف دهنده التهاب
 می شود و در در نتیجه این رسوب فیبری جایگزین بافت چربی شده و باعث مقاومت به انسولین به روی کاغذ می شود. ارتباط بافت چربی امنتوم و فیبروز آن با عوارض ناشی چاقی مورد تناقض است و هدف از مطالعه ی ما تحقیق در این باره است که آیا فیبروز بافت چربی سفید با مقاومت به انسولین در افراد مبتلا به چاقی مفرط مرتبط است یا خیر؟

روش ها:

در این مطالعه 40 بیمار چاق قبل از عمل جراحی چاقی مورد بررسی از نظر سطوح گلوکز سرم و میزان مقاومت به انسولین قرار گرفتند. سپس بیماران مناسب و کاندید تحت جراحی باریاتریک قرار گرفته و موارد فوق در مورد آنها در دوره های معین پس از جراحی مورد بررسی واندازه گیری قرار گرفت.

 اندازه ی حجم سلول های چربی و میزان بروز کل فیبروز در بافت چربی سفید امنتوم با تکنیک های هیستومورفومتری مورد ارزیابی قرار گرفتند.

 

 

به عنوان نتیجه  در حین مطالعه نشان داده شدکه فیبروز بافت چربی سفید در افراد مبتلا به چاقی مفرط با مقاومت به انسولین بالاتری همراهی دارد و بنابراین رسوب کلاژن با یک مکانیسم خاص در ایجاد عوارض متابولیک وابسته به چاقی شرکت   می کند.

مرکز درمان چاقی تهران
بزرگترین و پیشرفته ترین مرکز درمان چاقی ایران

عضویت در خبرنامه :

اطلاعات تماس

مرکزدرمان چاقی تهران

آ آدرس :
تهران میدان ونک ابتدای خیابان صانعی ساختمان 41 طبقه 4

ت تلفن :
02188779110
09124545451

02188656681

لطفا جهت دریافت وقت ملاقات روزهای زوج از ساعت 11 الی 14 تماس حاصل فرمایید

ف فاکس :
02188778164

ش شبکه های اجتماعی :

فیسبوک   یوتیوب     لینکدین