ارتباط بین چاقی و بیماری های مزمن و عوامل اسکلتی-عضلانی

 

شیوع اضافه وزن و چاقی تقریباً  در تمامی کشورها افزایش یافته و نشان دهنده ی یک اپیدمی جهانی از چاقی کودکان می باشد. تخمین زده می شود حدوداً 10 درصد کودکان مدرسه ای دارای چربی اضافه در سراسر دنیا در معرض افزایش خطر بروز بیماری های مزمن مانندبیماری های قلبی عروقی، دیابت شیرین نوع 2، بیماری های تنفسی و اسکلتی عضلانی می باشند.

مقاومت به انسولین شرایط پاتوفیزیولوژیکی است در ایجاد دیابت تیپ 2 مؤثر بوده و در 30 درصد کودکان چاق دیده می شود. همچنین احتمال ابتلا به فشار خون درکودکان چاق 9 برابر افراد عادیست. در چندین مطالعه امکان ارتباط بین چاقی با افزایش خطر ایجاد آسم و سایر بیماری های انسدادی ریه را بررسی کردند, مکانیسم های ممکن در مورد این ارتباط شامل عفونت راه های هوایی تحت اثر مواد تولید شده در بافت چربی ,اثرات هورمونی و تغییر در فعالیت فیزیکی کودک می باشد. همچنین چاقی می تواند باعث تغییر در عملکرد ریه شده و سبب اختلالات تحدیدی ریه بدلیل ایجاد بیماری های پارانشیمی ریه یا دیواره ی قفسه سینه شود.

علاوه بر فاکتورهای ذکر شده در بالا چاقی و اضافه وزن با بیماری های اسکلتی عضلانی نیز مرتبط است ,  افزایش چربی بدن خصوصاً در شکم سبب تغییراتی در مرکز ثقل بدن شده و هایپر لوردوز کمری(قوز رو به جلو کمر) را باعث می شود و این تغییر در انحنای کمر می تواند سبب درد کمر شود. هدف از این مطالعه بررسی چاقی و اضافه وزن در نوجوانان جنوب پرتغال و تحقیق در مورد ارتباط آن با فشار خون، چربی خون، بیماری انسدادی ریه و بیماری اسکلتی عضلانی مانند درد کمر بوده.

در نتیجه این مطالعه مشخص شد که افزایش بروز چاقی در نوجوانان ارتباط مستقیمی با بروز و پیشرفت پرفشاری خون و بیماری های تحدیدی ریوی دارد بطوریکه نوجوانان دارای اضافه وزن و چاق 2.3 برابر بیش از افراد عادی به پرفشاری خون و بیشتر از افراد دارای وزن متناسب احتمال ابتلا به بیماری های تحدیدی ریوی دارند مبتلا می شوند.

مرکز درمان چاقی تهران
بزرگترین و پیشرفته ترین مرکز درمان چاقی ایران

عضویت در خبرنامه :

اطلاعات تماس

مرکزدرمان چاقی تهران

آ آدرس :
تهران میدان ونک ابتدای خیابان صانعی ساختمان 41 طبقه 4

ت تلفن :
02188779110
09124545451

02188656681

لطفا جهت دریافت وقت ملاقات روزهای زوج از ساعت 11 الی 14 تماس حاصل فرمایید

ف فاکس :
02188778164

ش شبکه های اجتماعی :

فیسبوک   یوتیوب     لینکدین